Zasady przystosowania mieszkania
Opiekując się osobą przewlekle chorą, niesamodzielną i starszą, warto zastanowić się co można zmienić w domu, by ułatwić tej osobie funkcjonowanie. Najważniejsze, to nie robić zbyt dużej rewolucji w domu, aby nadal czuła się tam bezpiecznie.
Wybór odpowiedniego łóżka dla obłożnie chorego
Najlepsze dla chorego, jest łóżko typu szpitalnego, które ma 200 cm długości, 90 cm szerokości i 65 cm wysokości. Wygodniejsze jest łóżko z regulowanym zagłówkiem, podnoszonymi bokami lub łamane. Wskazany jest materac z komorami napełnionymi powietrzem, co pozwala regulować siłę nacisku. Materac powinien chronić przed odleżynami. Zarówno łóżko jak i materac można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym lub wypożyczyć. Przy zakupie łóżka, materaca, wózka inwalidzkiego itp. można się starać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym celu należy zwrócić się do lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej z prośbą o wystawienie wniosku za zakup właściwego sprzętu. Wniosek wypełniony na specjalnie do tego przeznaczonym druku może wypisać tylko lekarz, który podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przy zakupie drogiego sprzętu np. łóżka sterowanego elektrycznie można się starać także o dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).
Profilaktyka odleżyn
Odleżyny są częstym i poważnym powikłaniem występującym u pacjentów uruchomionych przez dłuższy czas w następstwie długotrwałej, ciężkiej choroby. Odleżyna powstaje w wyniku długotrwałego nacisku na skórę i tkankę podskórną, co powoduje zamknięcie naczyń doprowadzających krew, następnie doprowadza do niedokrwienia tkanek. Dochodzi do zwolnienia przemiany komórkowej, a w przypadku przedłużania się powyższego stanu do śmierci komórki i powstawania odleżyny. W pierwszym etapie tworzenia się odleżyny powstaje lekkie zaczerwienienie, następnie w miejscu zaczerwienienia powstaje rana, która odpowiednio nie leczona powiększy się i pogłębi. W stanie zaawansowanym rana ta może sięgać do mięśni, stawów i kości.
Leczenie odleżyn jest długotrwałe i uciążliwe.
Czynniki ryzyka wystąpienia odleżyn:
– wiek powyżej 75 roku życia;
– unieruchomienie;
– stan skóry;
– stan odżywienia;
– nietrzymanie moczu i stolca;
– zaburzenia świadomości;
– przewlekłe schorzenia współistniejące (choroby neurologiczne, cukrzyca, niedokrwistość).